PLC Rotary Auto Screw Capping Machine 6 Head 50ML-1000ML 6500 BPH Automatic
Jiangsu Jinwang Intelligent Sci-Tech Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Jinwang
Model Number : FX-6AS
Certification : CE, ISO
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Price : Negotiation
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 1 set/month
Delivery Time : 15-90 working days
Packaging Details : Wooden Case
Name : Automatic Rotary Capping Machine
Voltage : ~380V, 50Hz
Capping Speed : ≤6500 BPH
Driven type : Electric
Warranty : 1 Year
Bottle Type : Round/Square Bottle
Function : Auto Feeding Screwing Caps
Qualified Rate : ≥99.5%
Cap Size : Φ25-60mm, Height 20-40mm
Contact Now
1. Product Introduction of FX-6AS Rotrary Automatic Screwing Capping Machine
2. Parameter of FX-6AS Automatic Cap Screwing Machine
Product Name
FX-6AS Auto Feeding Screwing Caps Machine
Qualified Rate
≥99.5%
Applicable bottle type
Round bottle: Φ40-95mm H80-250mm
Square bottle: L45-110mm, W45-60mm, H80-230mm
Cap Size
Φ25-60mm, Cap Height 20-40mm
Capping Head
6
Power Supply
~380V, 50Hz/4.0KW
Weight
About 1600kg
Dimension
1995*1300*2246mm
3. Working Process
② Bottle feeding (Screw is used to separate bottles and feed bottles)
④ Grab the cap (grab the cap on the track and prepare to screw)
4. Applicable Bottle Type
5. Advantages of FX-6AS 6 Head Automatic Rotary Capping Machine
6. FAQ
Q: Are you a factory or trading company?
Q: If there’s something wrong with the equipment, how will you solve the problems quickly?
Q: Payment Terms?
A: T/T 30%-50% deposit, and the balance should be paid before delivery.